Evrensel Berber/Kuaför Direğinin Anlamı Nedir?

  Eklenme Tarihi: 18.08.2021 | Okunma: 1530

Evrensel Olan Berber Direği Ne Anlam İfade Eder?

Orta Çağda kilise, tıbbi eğitimi bulunan rahiplerin ameliyat gerçekleştirmesini belirli sebeplerden ötürü yasaklamıştır. Bu zamandan sonra rahipler araştırma amaçlı tıbbi faaliyetlerini sürdürmüş ve üst sınıf için doktorluk yapmaya devam etmiş olsalar da, ameliyat prosedürleri ve kan alma işlemlerinin çoğunu berberlere devretmişlerdir.

Böylece berberler, parası olmayan halk için doktorluk yapmaya başlamıştır. Çıban çıkarma, kırık iyileştirme ve kangren olmuş uzuvları kesme bu dönemde berberlerin sıklıkla gerçekleştirdiği prosedürler arasındadır. Bunların yanı sıra trepanasyon adı verilen ve kötü ruhları bedenden çıkararak epilepsi ve akıl hastalıklarını iyileştirdiğine inanılan, kafatasında delgiyle delik açarak gerçekleştirilen yöntem de berberler tarafından uygulanmıştır. Ancak Orta Çağ'da berberlerle en fazla özdeşleşmiş işlem kan alımıydı. Bunun için dar uçlu bir bıçakla hastanın damarını kesen berber, kanın pirinç bir kaba akmasını sağlıyordu. Üstelik bu pirinç kaplar berberler tarafından aynı zamanda reklam aracı olarak kullanılıyordu. Pek çok berber, dükkanında kan verilebileceğini göstermek için dükkan vitrininde içi kan dolu kaseleri sergiliyordu. Kan alma işlemi sırasında hastalar, kan akışını hızlandırmak için elleriyle beyaz bir çubuğu sıkıyorlardı.

Peki bu silindir ne anlam ifade etmektedir? Silindirin üzerinde üç farklı renk olduğunu belirtmiştik. Bu renklerden beyaz, hastanın kan alma işlemi sırasında sıktığı çubuğu, kırmızı renk ise bu çubuğa sarılarak dükkanın önünde kurumaya bırakılan kanlı bandajı temsil ediyor. Üstelik işler bu kadarla da kalmıyor: Silindirin üstünde ve altında bulunan kubbe biçimli metaller, kanın boşaltıldığı pirinç kaseyi, tüm silindirlerde bulunmayan mavi şerit ise tartışmalı olsa da çoğu kişiye göre damarları sembolize ediyor.

Böylelikle yüzyıllar boyunca anlam ifade eden bu berber direği kullanılmaktadır.

Depo Tabela Reklam olarak sizlere gelişmiş ve güncellenmiş versiyonu olan üzerinde berber salonu(barber saloon) yazılı görselli, ışıklı ve dönen şekilde sizlere sunmaktayız. Sipariş vermek ve satın almak için iletişime geçebilirsiniz.